Co to jest THX?

THX to system certyfikacji sprzętu i instalacji reprodukujących dźwięk i obraz stworzony w 1982 roku przez Thomlinsona Holmana pod egidą firmy Lucasfilm. System ten precyzyjnie standaryzuje warunki projekcji i odsłuchu kinowego, a jego celem jest zapewnienie wysokiej jakości reprodukowanego dźwięku i obrazu. Lucasfilm zlecił opracowanie standardu podczas przygotowywania ścieżki dźwiękowej do filmu Gwiezdne wojny: Powrót Jedi. W przypadku sal kinowych rygorystyczne wymogi dotyczą m.in. wymiarów pomieszczenia, jego właściwości akustycznych, typu i umiejscowienia systemów głośnikowych i projekcyjnych. Więcej na http://thx.com/

Co to jest HAA?

HAA (Home Acoustics Alliance) to organizacja założona w 2001 przez Geralda Lemay’a w celu dostarczania zaawansowanego know-how, edukacji oraz rozwiązań w zakresie domowych rozwiązań akustycznych. Działa jako organizator specjalistycznych szkoleń dla branży audio oraz wspiera procesy projektowania, kalibracji i integracji instalacji stereo i kina domowego. HAA jest również jedynym na świecie, globalnym stowarzyszeniem profesjonalnych i certyfikowanych specjalistów branży systemów domowych. Więcej na http://homeacoustics.org/

Mój sprzęt ma wbudowany system autokalibracji np. Audyssey, AccuEQ, czy to nie wystarczy?

Najczęściej nie wystarczy. Systemy automatycznej kalibracji są tylko tak dobre, na ile pozwalają im warunki początkowe. Jeżeli system audio nie zostanie właściwie i optymalnie skonfigurowany, rezultat końcowy będzie nie tylko zły, a często nawet gorszy niż na początku. Wbrew powszechnemu przekonaniu, żaden system autokalibracji nie jest w stanie poprawić istotnych błędów akustycznych i konfiguracyjnych, a często i sprzętowych. Systemy automatyczne wymagają też końcowego ręcznego dostrojenia i korekty, szczególnie dla subwoofera.

Dlaczego kalibracja jest taka ważna?

Szeroko dostępna wiedza dotycząca instalacji i konfiguracji kina domowego jest niestety dość powierzchowna i pełna mitów i błędów. Jednym z częściej spotykanych jest np. umieszczanie subwoofera w narożniku pomieszczenia, które akustycznie jest najgorszym miejscem do ustawienia tego głośnika. Takie podejście rodzi fundamentalne problemy z jakością dźwięku. Profesjonalny kalibrator jest w stanie ocenić, poprawić bądź zapobiec wielu problemom wykorzystując przemyślane rozwiązania konfiguracyjne i akustyczne.

Moje kino domowe gra całkiem dobrze. Po co mi profesjonalna kalibracja?

Jeżeli uważasz, że twój sprzęt gra nieźle, to z pewnością profesjonalna kalibracja nie jest ci potrzebna. Jeżeli jednak słyszysz różnicę pomiędzy muzyką w stereo, a w kinie domowym, to znak, że coś jest nie tak. Podobnie, gdy musisz zmieniać ustawienia podczas oglądania filmów, bo basu nie ma albo jest zbyt dudniący lub też nie słychać dialogów bądź efektów przestrzennych. Są to typowe problemy związane z niewłaściwą konfiguracją i kalibracją systemu kinowego i na pewno nie rozwiążą ich zakupy nowych kabli lub subwoofera.

Jak mogę sprawdzić prawdziwość waszych certyfikacji?

Informacje są dostępne na stronach organizacji certyfikujących:

THX - https://www.thx.com/intl-installer-finder/
HAA - https://homeacoustics.org/dealer-locator/
Audyssey Pro - http://installer.audyssey.com/installermap.aspx

Po co mi projekt pokoju kinowego?

Profesjonalna instalacja domowa lub dedykowany pokój kinowy powinien być zaprojektowany z uwzględnieniem akustyki, parametrów technicznych sprzętu, wygody obsługi systemu i komfortu widzów. To nie tylko prosty schemat rozmieszczenia głośników. Projekt uwzględnia ogromną ilość zależności technicznych i akustycznych, niezbędnych do osiągniecia wysokiej jakości dźwięku i obrazu. Dlatego warto powierzyć go profesjonalistom, aby uniknąć wielu problemów i wykorzystać do maksimum możliwości sprzętu i pomieszczenia.